VITAJTE

Obsah tejto stránky je prístupný len osobám starším ako 18 rokov.

Ľutujeme, ale váš vek nedosahuje hranicu 18 rokov.
Zadajte prosím váš dátum narodenia.
Potvrdiť

Ako na nás pôsobí alkohol pri jeho pití?

Ak vypijeme pohár piva, vína alebo destilátu, obsiahnutý alkohol sa cez tráviace ústrojenstvo dostane do nášho krvného obehu a odtiaľ sa rozšíri do celého tela – a to všetko v priebehu niekoľkých minút. Akékoľvek jedlo v žalúdku spomalí tento proces, no len čo sa alkohol dostane do mozgu, ovplyvní kontrolné centrá tela – a spôsobí intoxikáciu. Ako všeobecné pravidlo platí, že následne odbúrame alkohol tempom približne 20 ml (alebo jeden štandardný alkoholický nápoj) v priebehu 2 – 3 hodín.

Je pravda, že každý odbúrava alkohol rôznym tempom?

Väčšina z nás spaľuje alkohol rovnakým tempom – približne jeden štandardný alkoholický nápoj v priebehu 2 – 3 hodín. Niektoré ochorenia alebo lieky môžu tento proces spomaliť a spôsobiť nadpriemernú hladinu alkoholu už po vypití niekoľkých pohárikov. To, ako často pijeme, nemá veľký vplyv na rýchlosť odbúravania alkoholu v tele – dôležitejšími faktormi sú hmotnosť a pohlavie. Na druhej strane ľudia, ktorí pravidelne pijú, majú tendenciu zaznamenať pocity, ku ktorým alkohol vedie v menšej miere, než ľudia, ktorí pijú nepravidelne a naozaj platí, že na každého z nás alkohol vplýva odlišne.

Aké množstvo alkoholu je bezpečné?

To závisí predovšetkým od pohlavia, veku a od toho, akú činnosť chceme vykonávať. Existujú výnimky, ale dva alkoholické nápoje denne by nemali mať žiadne negatívne účinky na väčšinu dospelých mužov, zatiaľ čo väčšina žien a starších ľudí si bezpečne môže dovoliť jeden alkoholický nápoj denne. Za jeden alkoholický nápoj pritom považujeme malé pivo, pohár vína alebo kalíšok destilátu.

Niektorí ľudia by piť nemali vôbec, pretože riziko je u nich príliš veľké. Zahŕňa to tých ľudí, ktorí majú v pláne posadiť sa za volant alebo vykonávať činnosť vyžadujúcu pohotové reakcie, koordináciu a rovnováhu, ľudí trpiacich na určité ochorenia, tehotné ženy (a ženy, ktoré chcú otehotnieť) a neplnoletých.

Prospieva alkohol srdcu?

Výskum poukazuje na to, že dospelí ľudia, ktorí konzumujú alkohol s mierou (dva alkoholické nápoje denne u mužov, jeden u žien), majú menšiu pravdepodobnosť koronárnych ochorení srdca v porovnaní s ľuďmi, ktorí pijú viac, alebo ktorí nepijú vôbec. Lekárske výskumy v tejto oblasti naďalej pokračujú.

Ako vplýva alkohol na prázdny a plný žalúdok?

V tele s plným žalúdkom sa tok alkoholu do hrubého čreva spomalí, a to môže tiež znížiť tempo vstrebávania alkoholu v tele. Po najedení sa je preto pravdepodobné, že účinky alkoholu sa prejavia pomalšie a hladina alkoholu v krvi nebude až taká vysoká, ako keby sme pili na prázdny žalúdok. Na druhej strane bude pri plnom žalúdku trvať dlhšie, kým sa alkohol v našom tele odbúra na nulu.

Je bezpečné piť alkohol počas tehotenstva?

Najlepšia rada je nepiť počas tehotenstva vôbec. Alkohol môže mať množstvo škodlivých účinkov na nenarodené dieťa. Veľmi malé množstvo ako jeden malý pohár piva raz alebo dvakrát do týždňa možno neuškodí, ale keďže sa nedá potvrdiť množstvo, ktoré je naisto bezpečné, jednoducho sa alkoholu počas tehotenstva alebo pri jeho plánovaní radšej vyhnime úplne.

Vytriezvieme po vypití kávy?

Nie. Káva nám nikdy nepomôže vytriezvieť! Nemá vôbec žiaden vplyv na mieru vstrebávania alkoholu v našom tele. Káva nás odvodní, takže budeme chodiť častejšie na záchod. Skutočná pravda znie: jediný spôsob, ako vytriezvieť, je prestať piť a počkať, až si s alkoholom naše telo poradí samo.

Koľko si môžeme bezpečne vypiť pred cvičením?

Ani trochu. Šport a alkohol nejdú dokopy. Len jeden alebo dva poháre piva či vína nám znížia koncentráciu, ochromia koordináciu a dokonca znížia videnie. Takisto alkohol otupuje citlivosť na bolesť, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť úrazov. Takže pred cvičením radšej nepime – kvôli sebe aj ostatným.

Čo je opica?

Alkohol najprv pôsobí na naše telo upokojujúco, no následne dráždivo. Preto intenzívne večerné pitie sa vždy zmení na nepríjemné ráno. Alkohol dráždi telo niekoľkými spôsobmi. Potláča hormóny, ktoré zadržiavajú močenie, preto potrebujeme ísť častejšie na záchod. To nás dehydruje. Následne sa zobudíme a cítime sa strašne: pociťujeme bolesti hlavy, je nám na zvracanie, máme triašku, sucho v ústach, strašný smäd a niekoľko ďalších nepríjemných príznakov. Tomu sa hovorí opica.