VITAJTE

Obsah tejto stránky je prístupný len osobám starším ako 18 rokov.

Ľutujeme, ale váš vek nedosahuje hranicu 18 rokov.
Zadajte prosím váš dátum narodenia.
Potvrdiť

Alkohol za volantom

Šoférovanie a alkohol sú smrteľná kombinácia. Bezpečné šoférovanie si vyžaduje ostré videnie, zdravý úsudok a rýchle reakcie. Alkohol otupuje všetky tri. Aj nepatrné množstvo alkoholu v krvi môže negatívne ovplyvniť našu schopnosť bezpečne viesť motorové vozidlo – v závislosti od toho, koľko sme jedli, o aký čas dňa ide, od našej nálady, metabolizmu a miery únavy.

Takže ak vypijeme akékoľvek množstvo alkoholu a šoférujeme, podstupujeme vážne riziko, že zabijeme alebo zraníme seba alebo iných. Taktiež nás môžu zatknúť a odsúdiť za šoférovanie pod vplyvom nedovolených látok, zaplatíme pokutu, prídeme o vodičský preukaz alebo sa dokonca môžeme dostať do väzenia. Riziko je jednoducho príliš vysoké: preto sa radšej rozhodnime správne.

Alkohol na pracovisku

Konzumácia aj toho najmenšieho množstva alkoholu na pracovisku môže spôsobiť veľké problémy, keďže ovplyvňuje náš úsudok a naše motorické schopnosti. V podstate neexistuje hladina alkoholu, pod ktorou by sme ním neboli ovplyvnení. Opica môže dokonca znemožniť náš výkon napriek tomu, že máme v krvi nulovú koncentráciu alkoholu.

Pitie alkoholu v práci nám môže spôsobiť problémy v krátkodobom a dlhodobom výhľade. Krátkodobo zvýšená hladina alkoholu znižuje výkonnosť a bezpečnosť – čo vedie k pochybeniu úsudku a možným nehodám. Dlhodobo neustále pitie alkoholu vo veľkom množstve môže spôsobiť mnoho spoločenských, psychologických a zdravotných problémov – vrátane závislosti od alkoholu. Ak budeme dlhodobo požívať veľké množstvá alkoholu, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že vymeškáme prácu v dôsledku ochorenia, oslabia sa naše fyzické aj interpersonálne zručnosti a schopnosti. Alkohol zároveň môže byť zásadnou prekážkou v našom osobnom raste a kariére.

Alkohol pri športovaní

Alkohol a aktívny šport k sebe nepatria. Ak máme v pláne cvičiť, radšej vôbec nepime alkohol. Alkohol zrýchľuje tep a dýchanie, pričom nás zároveň dehydruje – tým okamžite utrpí naša fyzická kondícia. Takisto sa znižuje schopnosť pociťovať bolesť – čím sa zvyšuje riziko úrazu. Aj za popíjanie alkoholu po cvičení zaplatíme draho, pretože pri nižšom zavodnení organizmus dokáže menej účinne rozkladať mliečnu kyselinu, ktorá spôsobuje bolesť končatín.

Alkohol
v tehotenstve

Výskum preukázal, že aj veľmi malé množstvo alkoholu môže poškodiť ľudské embryo – takže pitie počas tehotenstva predstavuje skutočné riziko. Akýkoľvek alkohol, ktorý tehotné ženy vypijú v tehotenstve, sa dostane do placenty – takže keď pije matka, pije s ňou aj jej dieťa. Koncentrácia alkoholu v krvi dieťaťa bude rovnaká ako v krvi matky s tým rozdielom, že nenarodené dieťa ho nevie spracovať rovnako rýchlo ako telo matky, a preto môže alkohol v krvi dieťaťa zotrvať až 24 hodín.

Nadmerné pitie alkoholu

Len ťažko sa dá povedať, koľko ľudí nadmerne dlhodobo pije – a vskutku najlepším indikátorom chronického zneužívania alkoholu je počet úmrtí v dôsledku cirhózy pečene.

Cirhóza znamená, že normálne pečeňové tkanivo nahradia nefunkčné bunky. Toto ochorenie často vzniká v dôsledku chronického zneužívania alkoholu – niekedy následkom intenzívneho pitia počas 10 alebo dokonca 25 rokov. Ak máme problém ovládať svoj vzťah k alkoholu a piť s mierou, mali by sme vyhľadať lekársku pomoc, pretože dôsledky závislosti od alkoholu môžu byť dramatické – pre nás, našich priateľov a rodinu.

Alkoholizmus

Závislosť od alkoholu alebo alkoholizmus je veľmi špecifické ochorenie, ktoré spôsobuje fyzickú a psychologickú závislosť od alkoholu. Ak alkoholici prestanú piť, prejavia sa u nich fyzické a psychologické abstinenčné príznaky a neodolateľná túžba po alkohole. Skonzumované množstvo alkoholu nie je samo osebe symptómom tohto ochorenia, i keď nadmerné dlhodobé pitie k nemu môže viesť. Takisto dôležitú úlohu zohrávajú genetické faktory, preto je dobré poznať svoju rodinnú anamnézu, pokiaľ ide o alkohol.