Vaše dieťa sa
prvýkrát v živote
opilo. Čo teraz?

Opité dieťa je nočná mora každého rodiča. Hoci vás môže pri
pohľade na vášho potácajúceho sa tínedžera prepadať zlosť, je
dôležité, aby ste ostali pokojní a zachovali sa racionálne.
Pamätajte, že opité dieťa je v zraniteľnom stave a potrebuje vašu
starostlivosť.

Ako zistiť, že dieťa vypilo priveľa

Neplnoletí, ktorí experimentujú s alkoholom, často nevedia určiť, čo je „dosť“ a čo už „priveľa“. Ak sa vám zdá, že je vaše dieťa opité, možno budete musieť chvíľu počkať a vyhodnotiť situáciu. Ak je to možné, zistite čo a koľko toho dieťa vypilo. Pomôže vám to odhadnúť závažnosť jeho stavu. Urobte to však tak, aby vaše dieťa nebolo nútené klamať. Je možné, že by dokonca mohlo potrebovať lekársku pomoc.

Nasledovné príznaky môžu signalizovať otravu alkoholom:

  • Neschopnosť rozprávať
  • Neschopnosť reagovať na bolestivé či hlučné podnety
  • Nadmerné vracanie
  • Plytké dýchanie
  • Modranie tváre
  • Viditeľné zranenia
  • Záchvat
  • Strata vedomia

Ak na dieťati pozorujete tieto príznaky, neváhajte a okamžite zavolajte sanitku – číslo 155 alebo 112.


Prvá pomoc v prípade predávkovania
alkoholom

#1

Vyvolajte zvracanie.

Ak vaše dieťa javí znaky otravy alkoholom, je nutné čo najskôr vyvolať zvracanie. To môžete dosiahnuť napríklad strčením prsta do krku alebo podaním veľmi slanej vody. Požitý alkohol, ktorý je zatiaľ v žalúdku, tak nebude mať možnosť sa vstrebať do krvi.

#2

Doplňte cukor.

Nadmerná konzumácia alkoholu so sebou nesie hypoglykemický efekt, čo v jednoduchosti znamená, že hladina krvného cukru prudko klesá. To je veľmi nebezpečné, pretože pri hypoglykémii môže dôjsť i k opuchnutiu mozgu, čo ho môže nenávratne poškodiť. Cukor je v tomto prípade najlepšie podávať v tekutej forme, tak sa totiž najrýchlejšie vstrebe. Odborníci odporúčajú predovšetkým presladený čaj.

#3

Ostaňte s dieťaťom hore.

Poslať opité dieťa do postele sa môže javiť ako dobrý nápad, no nie je tomu úplne tak. Predovšetkým u neplnoletých hrozí riziko udusenia sa vlastnými zvratkami. Uistite sa preto, že je vaše dieťa v stabilizovanej polohe a pravidelne kontrolujte jeho dýchanie.

#4

Hydratujte.

Pomôžte dieťaťu opatrne vypiť malé množstvo vody. Buďte však pripravení, že to môže vyvolať zvracanie.

Čo nerobiť

  • Nekričte, nevyhrážajte sa mu/jej, ani sa s ním/ňou nehádajte
  • Netrestajte ho, kým je pod vplyvom alkoholu
  • Dotýkajte sa ho/jej opatrne – opití zvyknú brať dotyky ako hrozbu
  • Nenúťte ho/ju nasilu jesť či piť

Ako riešiť dlhodobé problémy?

To, že u mladistvého sa začína vyvíjať závislosť na alkohole, môžu naznačovať aj nasledujúce zmeny v jeho správaní:

  • Náladovosť: emočné vzplanutia, podráždenosť, prehnané sebaobraňovanie
  • Problémy v škole: veľká absencia, zlé známky
  • Rebelovanie proti pravidlám v domácnosti
  • Neochota zoznámiť vás s novými kamarátmi
  • Pasivita a nezáujem o dovtedajšie záľuby
  • Fyzické alebo duševné problémy: zlá pamäť a koncentrácia, červené oči, nezrozumiteľná reč

Kde vyhľadať pomoc?

Pre rodičov je veľmi náročné, keď zistia, že ich dieťa by mohlo mať problém s alkoholom a potrebuje profesionálnu pomoc. Necíťte sa zle, ak ste si včas nevšimli varovné signály. Väčšina rodičov ostane v šoku a začne oabviňovať seba alebo svoje dieťa – to je však to posledné, čo by ste mali robiť. Najdôležitejšie je čo najskôr vyhľadať pomoc, pretože čím dlhšie sú problémy s alkoholom ignorované, tým väčšia je pravdepodobnosť výskytu trvalých fyzických a taktiež psychických následkov.

Nebojte sa o probléme hovoriť so svojou rodinou a blízkymi, a v prípade núdze ich požiadať o pomoc.

Ak rodič zistí akúkoľvek závislosť3 dieťaťa, môže sa obrátiť na oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde im sociálny kurátor poskytne poradenstvo a odporučí najvhodnejší postup pri riešení situácie.

Môžete sa tiež obrátiť na linky dôvery, ktoré poskytujú anonymnú telefonickú pomoc. Pracovníci týchto liniek bývajú informovaní aj o zdravotníckych a psychologických službách vo svojej oblasti a sú schopní ju sprostredkovať. Poradenstvo pre rodičov ponúka aj OZ Kaspian na www.kaspian.sk/poradenstvo/.

Stiahnite si praktickú brožúru a majte
informácie vždy na dosah ruky


Často kladené otázky

#1

Je „symbolické“ ochutnanie piva v detstve v poriadku?

Približne tretina detí ochutná do 12 roku alkohol s dovolením ich rodičov. Nechať dieťa namočiť si raz za čas jazyk do vášho alkoholického nápoja sa môže zdať ako nevinná činnosť, no nie je tomu celkom tak … čítať ďalej

Odborníci varujú, že občasné usrknutie piva či vína zvyšuje riziko, že deti budú mať v neskoršom veku problémy spojené s alkoholom. Toto zistenie vyvracia všeobecnú domnienku, že nepatrné množstvo alkoholu je pre deti bezpečné a pomôže im v budúcnosti piť zodpovednejšie.

#2

Aké sú riziká pri kombinovaní alkoholu a energetických nápojov?

Alkohol v kombinácii s kofeínom má pre telo odvodňujúci účinok, riedi krv, spôsobuje rýchlejší pulz, náhle zdravotné komplikácie a v najhorších prípadoch i smrť … čítať ďalej

Pri takejto konzumácii môže človek prejaviť väčšiu túžbu po ďalšom pití a viac preceňovať schopnosť znášať alkohol, než ten, kto sa takejto kombinácii vyhýba. Hrozí tiež zvýšená možnosť intoxikácie a podráždenosti, čoho dôsledkom môžu byť potýčky alebo sexuálna agresia, nepokoj, triaška, napätie, silné búšenie srdca a poruchy spánku.

#3

Aké sú riziká pri kombinovaní alkoholu a marihuany?

Kombinovať alkohol a marihuanu je riskantné, pretože výsledný efekt zvykne byť nepredvídateľný – niektoré účinky sa môžu prejaviť viac, iné menej … čítať ďalej

Človek si nemusí uvedomiť množstvo alkoholu, ktoré vypil, pretože marihuana potláča nutkanie zvracať, a tak telo nie je schopné zbaviť sa toxínov. Alkohol podporuje absorpciu THC (hlavnej psychoaktívnej zložky marihuany), čo zosilňuje efekt marihuany až do stavu „greening out“, teda úplnej nevoľnosti. Môže sa objaviť panika, paranoja alebo aj už vyššie spomínaná nevoľnosť. Človek môže pôsobiť bledo, viac sa potiť a mať neočakávanú potrebu zvracať. Môže mať spomalené reflexy a zhoršenú koordináciu pohybov. Ak to človek preženie, hrozí mu otrava alkoholom, prípadne až smrť. Každá takáto kombinácia zhoršuje dehydratáciu a následný stav „po“.


Máte otázku
na odborníka?

Chcete sa dozvedieť viac o témach súvisiacich s
rozumnou konzumáciou alkoholu? Napíšte nám a my
vám odbornú radu sprostredkujeme.

Rozumne