VITAJTE

Obsah tejto stránky je prístupný len osobám starším ako 18 rokov.

Ľutujeme, ale váš vek nedosahuje hranicu 18 rokov.
Zadajte prosím váš dátum narodenia.
Potvrdiť
Práve čítate:
Kto z nás by nikdy nemal piť

Zásady, ktorých sa treba držať

Aby sa nám alkohol nevymkol spod kontroly a nespôsobil nám vážne problémy, treba sa držať niekoľkých užitočných zásad:

 • alkohol je len pre dospelých nad 18 rokov
 • alkohol vždy treba piť s mierouu
 • nikdy nepožívajme alkoholické nápoje pred alebo počas riadenia auta alebo strojov
 • nikdy nepožívajme alkoholické nápoje počas tehotenstva
 • nikdy nekombinujme alkohol s liekmi
 • ženy by mali obmedziť pitie na jeden alkoholický nápoj denne, muži maximálne na dva

Rady pre mužov
a ženy

Muži a ženy sú biologicky odlišní, preto aj alkohol vplýva na mužov a ženy odlišne. Keďže ženy majú v tele nižší pomer vody ako muži, rýchlejšie sa opijú než muži rovnakej hmotnosti, ale zato im dlhšie trvá, kým vytriezvejú. Koncentrácia alkoholu v krvi závisí od niekoľkých vecí: od toho, akého sme pohlavia; koľko sme toho vypili; ako dlho už pijeme; čo sme jedli; od našej výšky a hmotnosti; od nášho zdravotného stavu.

Pozor na obsah alkoholu v tele

Naše telo začne rozkladať alkohol okamžite po jeho vypití, preto je ťažké presne definovať, koľko alkoholu máme v tele v danom čase, alebo aký na nás bude mať vplyv. Vieme však, že zdravá ľudská pečeň potrebuje približne 2 alebo 3 hodiny na rozklad a odstránenie v priemere 14 gramov alkoholu obsiahnutých v jednom štandardnom alkoholickom nápoji. Ak teda vypijeme štandardný pohár piva, vína alebo destilátu, v krvi budeme ešte stále mať nejaký alkohol ďalšie 2 alebo dokonca až 3 hodiny. Ak si večer poriadne vypijeme, ráno pri šoférovaní môžeme ešte stále prekročiť povolený limit.

Rozumná konzumácia

Mnohí ľudia to občas s pitím preženú, no máloktorí sú alkoholici. Napriek tomu, opiť sa nie je nikdy úplne bezpečné a mali by sme sa tomu vyhýbať. Rozumná konzumácia alkoholu môže zdraviu prospieť, kým zneužívanie alkoholu spôsobuje závažné poškodenie zdravia. Čo je teda rozumná konzumácia?

Väčšina vedcov a lekárov sa zhoduje na tom, že muži si bez problémov môžu dopriať od 10 do 20 gramov alkoholu denne (to predstavuje dve pivá) a môžu sa tým do určitej miery chrániť pred koronárnymi ochoreniami srdca, najmä ak sú vo veku 45 rokov a vyššie. Ženám sa odporúča nepresiahnuť 10 gramov denne – t. j. nevypiť viac než jeden pohár vína alebo piva.

Rady pre rodiny

Množstvo štúdií poukázalo na to, že rodičia majú silný vplyv na prístup k alkoholu a správanie svojich detí. Preto je potrebné povedať, že rodičia, ktorí konzumujú alkohol zodpovedne, predstavujú pozitívny príklad, ktorým sa pravdepodobne budú v budúcnosti riadiť aj ich deti.

Či už alkohol pijeme, alebo nie, ak máme deti, mali by sme sa s nimi porozprávať o rizikách spojených s nevhodnou konzumáciou alkoholu – pričom by sme mali podčiarknuť fakt, že pitie alkoholu u osôb mladších ako 18 rokov je protizákonné a pripomenúť, že aj poskytnutie alkoholu neplnoletým osobám je trestné.

Ako rodičia môžeme pomôcť naučiť svoje deti zdravo sa stravovať, pravidelne cvičiť a zodpovedne pristupovať k alkoholu. Keď príde správny čas, možno pred školskou oslavou, rodičia môžu začať rozhovor o alkohole. Cieľom je poskytnúť deťom uistenie, že môžu dôverovať svojmu úsudku a povedať „nie“ pitiu alkoholu pred vekom dospelosti, aj keď ich k tomu vyzývajú kamaráti. K tomu potrebujú mať úplné a neskreslené informácie. Musia pochopiť nebezpečenstvá, ale aj potešenie vyplývajúce z rozumnej konzumácie alkoholu.

Brožúrka „Hovorte s deťmi o alkohole“ Stiahnite si brožúrku „Hovorte s deťmi o alkohole“ s užitočnými radami.
Viac informácií o programe „Hovorte s deťmi o alkohole“ nájdete na www.rodicia.rozumne.sk.

Kto z nás by nikdy nemal piť

Pre niektorých z nás predstavuje alkohol príliš vysoké riziko. Alkohol by preto nikdy nemali piť:

 • deti a dorast
 • ľudia, ktorí nevedia piť s mierou – bývalí alkoholici, ľudia, ktorí majú problém s alkoholom a ľudia, u ktorých sa v rodine vyskytli problémy s alkoholom
 • tehotné ženy alebo ženy, ktoré by otehotnieť chceli
 • ľudia, ktorí sa chystajú viesť auto alebo stroje, alebo sa venovať činnostiam, ktoré si vyžadujú pozornosť, zručnosť alebo koordináciu
 • ľudia, ktorí berú lieky na lekársky predpis alebo voľne predajné lieky, ktoré môžu s alkoholom interagovať